Katy – vznik a záměr spolku

Jak vznikl spolek Část 1.

Byl podzim roku 2014. Normální lidé sklízeli podzimní plody a zazimovávali zahrady, ale jedna slečna jménem Petra Šináklová se dozvěděla o, řekněme, místním útulku, nadále mu budem říkat Pejskov. Spolu s kamarádkou se tam jely podívat. Její oči ale neviděly nic jako útulek, ale smečku přibližně 90 divokých psů, včetně štěňat. Smečky psů žijící divoce v kotcích plných výkalů, s vodou buď žádnou nebo zkaženou zeleným humusem, o žrádle nemluvě. Některé kotce neměly ani boudu, ani přístřešek, prostě nic, psi tam na dešti, v zimě, v bahně, v obrovských loužích, neměli kde hlavu složit. Petra se rozhodla to tak nenechat a nenechat tak psy živořit. V té době nezasvěcená osoba, co se týká problematiky chovu a množení psů, se rozhodla, že prostřednictvím emailů poprosí o materiální pomoc, o rady a celkově o pomoc všemi možnými způsoby. Za pomoci dalších osob, jako je například Pavla Lahodná, se pomoc rozšířila na Facebook.  Díky Facebooku odešlo do domova přibližně prvních 30 jedinců menšího vzrůstu. Začalo se ve větším, materiální i finanční pomoc se rozšířila a pomoc psům v daném Pejskově, se dařila. Pomocí Facebooku se přidala do této zachraňující skupiny i Alena Lieblová s Lucií Podlahovou a Marcelou Habinovou. Hlásili se i jiní dobrovolníci, ale po 1-2   návštěvách Pejskova svou pomoc ukončili… Přeci jen to bylo silné kafe a člověku se o hromadě psů žijících na kopě hnoje zdálo. Smrděl a vůbec to mělo na člověka dalekosáhlé psychické následky. Psi se za pomoci i jiných spolků začali přijímat po celé republice do dočasných péčí, různých spolků, synchronizace a spolupráce fungovala nárazově o víkendech. Postupně se takto dostalo pryč přibližně dalších 10 psů. Psi z tohoto Pejskova putovali i do AZÝLKU PÍDIČKA, azýlkem vedeným Veronikou Zoulíkovou a její rodinou. Veronika postupně přibrala a dávala do kupy většinu pejsků a vždy, když měla místo, přijala dalšího a pak zase dalšího… Mezitím se v Pejskově zařizovaly další věci, kastrace, očkování a vše, co bylo potřeba. Každý týden se čistily kotce, přepravky na vodu a žrádlo a průběžně se vše doplňovalo. Skoro pokaždé, když se odvážel nějaký pes do azylu, tak se tam něco stalo, psi utekli, poprali se tam mezi sebou tak, až to někteří nepřežili, prostě to místo bylo snad prokleté. A tahle tam zahynulo několik pejsků. Mezi nimi byla také Kačenka, miloučká fenka. Měla už jen pár dní do převozu, bohužel se ho nedočkala, jelikož na následky napadnutí jinými psy zemřela. Odtud název spolku Katy z.s.

V dnešní době v Pejskově zbývají a přežívají už jen velcí, nekontaktní a velice nároční psi, co se týká socializace, s těmi je potřeba pomoci… Pomoci od A-Z. Je potřeba převýchovy, a ta je velice nákladná. Je potřeba specializovaných pejskařů…

Postupně se do Katy z.s. přidaly i další členky jako je Veronika Zoulíková – a její Azýlek Pídička, Hana Bechyňová, jako vrchní mistr aukcí, Michaela Suchá- mistryně na vše možné a nemožné, taktik a operátor akcí na pomoci všeho druhu, Klára Bláhová- slečna pro všechno, vždy a všude uvažující střízlivě a člověk, který si vždy ví rady, specialista na vyjednávání s lidmi, neskutečně zdatný admin.

Nyní se spolek tedy snaží dostat z Pejskova zbytek psů těch nejtěžších kalibrů, psů, co neznají prakticky nic a v zásadě jsou oříškem i pro zkušené pejskaře. Toť o hlavním záměru spolku KATY z.s.

Logo Katy z.s.
Logo Katy z.s.

 

Autor článku: Jaroslava Cejnarová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *